Ματσάρα -Χ-ωρίς νικητή στο «Γκούντισον Παρκ»

Δημήτρης Καλαϊτζής17 Οκτωβρίου 2020

Παρότι η Λίβερπουλ προηγήθηκε δυο φορές στο «Γκούντισον Παρκ», δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό, μένοντας στο ισόπαλο 2-2 με την Έβερτον. Όλα αυτά κι ενώ είχε προηγηθεί η συντριβή από την Άστον Βίλα (7-2) και σα να μην έφτανε αυτό έχασε με τραυματισμό τον Φαν Ντάικ.

Οι «κόκκινοι» άρχισαν με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Μανέ.

Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε για 16 λεπτά, αφού η Έβερτον ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κιν.

Η ομάδα του Κλοπ δεν πτοήθηκε, έψαξε και δεύτερο γκολ και τα κατάφερε με τον Σαλάχ (έφτασε τα 100 τέρματα με τη φανέλα της Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις) στο 72΄, αλλά και πάλι τα «ζαχαρωτά» είχαν απάντηση αυτή τη φορά με τον Λιούιν στο 81΄.

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λίγω της αποβολής του Ριτσάρλισον, ενώ οι πρωταθλητές Αγγλίας βρήκαν δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Χέντερσον, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR.