Μαραθώνιος Αθήνας 2023: Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος - Πήρε αγκαλιά τον 2ο Πιτσώλη

Παναγιώτα Χαλκιά12 Νοεμβρίου 2023

O Παναγιώτης Καραΐσκος ήταν ο πρώτος Έλληνας νικητής στο 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο που διεξάγεται στην Αθήνα.

Ο Έλληνας αθλητής ξεπέρασε τον εαυτό του περνώντας τη γραμμή του τερματισμού σε 2:22.36 ξεπερνώντας τον περσινό νικητή, Χαράλαμπο Πιτσώλη, που τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

«Είναι η ένατη συμμετοχή μου, είναι το τέταρτο μετάλλιο μου. Ήξερα ότι ήμουν σε καλή κατάσταση και ήθελα να το επιβεβαιώσω στην κούρσα. πό αύριο αρχίζουν οι καινούριοι στόχοι» τόνισε ο Καραϊσκός.

Ο Έλληνας αθλητής περίμενε με μια ανοιχτή αγκαλιά τον δεύτερο Πιστώλη στη γραμμή του τερματισμού χαρίζοντας μια ιδιαίτερα συγκινητική στιγμή στο φινάλε της διαδρομής.