Μακάμπι Τελ Αβίβ - Νις 1-0: Πήρε προβάδισμα η ομάδα του Ίβιτς

Κωστής Παναγιώτου18 Αυγούστου 2022

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Βλάνταν Ίβιτς πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Conference League, καθώς επικράτησε 1-0 της Νις χάρη στο τέρμα του Στίπε Πέριτσα.

Στο πρώτο μέρος οι Γάλλοι κυριάρχησαν, χάνοντας πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία των Ισραηλινών, χωρίς όμως να καταφέρουν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο 0-0.

Αυτό που δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι το έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Ίβιτς στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 74ο λεπτό. Αρχικά ο Γιοβάνοβιτς με κεφαλιά προς τα πίσω έβγαλε τον Περίτσα μόνο του απέναντι στον Σμάιχελ, οποίος είχε περάσει πριν λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ζάχαβι, με τον Κροάτη επιθετικό να κρεμάει τον Δανό γκολκίπερ, γράφοντας το 1-0.

Θυμίζουμε πως στον προηγούμενο γύρο του Conference League η Μακάμπι είχε αποκλείσει τον Άρη, με συνολικό σκορ 3-2, νικώντας αρχικά στο Ισραήλ με 2-0, ενώ στη Θεσσαλονίκη ηττήθηκε με 2-1.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (25/8, 21:00) στην έδρα της Νις, στην Allianz Riviera.