«Λύτρωση» στο 94' για την Παρί με Μπαπέ, κακή Ρεάλ με ήρωα Κουρτουά

Πέτρος Χαριζακλής15 Φεβρουαρίου 2022

Η πρώτη τιτανομαχία στην πόλη του Φωτός, μεταξύ Παρί σεν Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης, έληξε με νικητή την γαλλική ομάδα με 1-0. Η γηπεδούχος ήταν αυτή που ήταν κυρίαρχη αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ μέχρι να φτάσει στο 94ο λεπτό.

Η φιλοξενούμενη ήταν πολύ κακή και θα πρέπει να ανάψει μια λαμπάδα στον Κουρτουά, που την κράτησε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ του Μπαπέ.

Η πρώτη φάση ήταν για την Παρί στο 5ο λεπτό, όταν ο Μπαπέ χόρεψε τον Καρβαχάλ, έστρωσε στον Ντι Μαρία που αστόχησε.

Ο Γάλλος στο 18’ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 50’ η Παρί άλλαξε πολύ όμορφα την μπάλα έξω από την περιοχή, αυτή κατέληξε στον Μπαπέ που ήταν εντός και με ωραίο συρτό σουτ προσπάθησε να σκοράρει όμως ο Κουρτουά του είπε ξανά όχι.

Στο 62ο λεπτό η Παρί έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Λιονέλι Μέσι αστόχησε κόντρα στον Κουρτουά από τα 11 βήματα, με τον Βέλγο κίπερ να πέφτει στην αριστερή του γωνία.

Στο 94ο λεπτό ο Κιλιάν Μπαπέ ήταν ο «λυτρωτής» της Παρί σκοράροντας, αφού μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και με υπέροχο πλασέ «έγραψε» το 1-0.