Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Ντόρτμουντ, σαρωτική η Βέρντερ

Δημήτρης Καλαϊτζής13 Ιουνίου 2020

Με γκολ του Χάαλαντ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπορούσια Ντόρτμουντ λύγισε την αντίσταση της μαχητικής Φορτούνα Ντίσελντορφ με 1-0 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga

Ποιος είδε τη Βέρντερ και δεν φοβήθηκε; Η ομάδα της Βρέμης ήταν καταιγιστική και πέρασε σαν σίφουνας από το σπίτι της Πάντερμπορν, συντρίβοντας τους νεοφώτιστους με σκορ 5-1.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σίλβα, ο οποίος σκόραρε δις, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης διέλυσε με 4-1 τη Χέρτα μέσα στο Βερολίνο. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν, πλήρωσαν την κόκκινη κάρτα του Μπογιατά στο πρώτο ημίχρονο και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Φράιμπουργκ, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 2-0, κατάφερε να φύγει με το 2-2 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Τέλος, η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε 2-1 της Κολωνίας εκτός έδρας.