Λίβερπουλ και Παρί έκαναν... το χρέος τους!

Δημήτρης Καλαϊτζής10 Μαρτίου 2021

Η Παρί έχοντας προίκα το 4-1 του πρώτου αγώνα στη Βαρκελώνη, ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπαρτσελόνα στο Παρίσι και σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μπάρτσα πίεσε και έψαξε το γρήγορο γκολ, όμως αυτή που χαμογέλασε ήταν η Παρί, καθώς με το εύστοχο χτύπημα του Μπαπέ (έγινε ο νεότερος παίκτης της διοργάνωσης που φτάνει τα 25 τέρματα) άνοιξε το σκορ στο 31΄.

Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις έξι λεπτά, αφού οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 1-1 με απίστευτο γκολ του Μέσι!

Μάλιστα, η ομάδα του Κούμαν είχαν την ευκαιρία να ανατρέψει την κατάσταση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά ο Μέσι σπατάλησε την μεγάλη ευκαιρία, αφού έχασε πέναλτι.

Η Λίβερπουλ ντούμπλαρε τις νίκες της απέναντι στη Λειψία και με συνολικό σκορ 4-0 εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Σαλάχ στο 70΄ και τέσσερα λεπτά μετά ο Μανέ έκανε το 2-0.