Λύγισε στο Λαύριο, φωνάζει για τη διαιτησία ο ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής30 Ιανουαρίου 2021

Ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ, δεν σήκωσε κεφάλι, καθώς ηττήθηκε και από το Λαύριο με σκορ 84-77 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Ο Δικέφαλος πλήρωσε για δεύτερο σερί παιχνίδι το κακό του ξεκίνημα, όμως έχει και πολλά παράπονα από τη διαιτησία και για το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι βάρεσαν 37 (!) βολές.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Ντιαλό με 17 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κόζι με 16.

Από τους «ασπρόμαυρους» διασώθηκαν οι Λοβ και Κονατέ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Με την έναρξη του αγώνα, το Λαύριο έτρεξε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (8-3), ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία με τους Λοβ και Μαργαρίτη να πλησιάσει στους δυο (14-12). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με σερί 11-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (25-12)

Οι «ασπρόμαυροι» με επιμέρους σκορ 16-8 στα μισά της δεύτερης περιόδου έριξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (33-28). Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος πλησίασε στους τρεις (39-36), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-37.

Με δυο συνεχόμενα τρίποντα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13 πόντους (50-37), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 15-6 πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (56-52) στο 25΄. Στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 65-65, αλλά το Λαύριο απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2 και πέρασε μπροστά με επτά πόντους (74-67) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης....

Τέλος του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο Πρωτάθλημα. Βέβαια, έχει και πολλά παράπονα από τη διαιτησία και για το γεγονός ότι το Λαύριο βάρεσε 37 βολές (!)

83-77 με 2/2 βολές του Κόζι

81-77 με 2/2 βολές του Κόζι

33 βολές για το Λαύριο, 19 για τον ΠΑΟΚ

Δυο λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ

65-65 ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ με τον Λοβ (18π.)

65-63 με 3/3 βολές του Κόζι

62-63 ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά στο σκορ

Άρχισε η τελευταία περίοδος

Θρίλερ προμηνύεται στην τελευταία περίοδο για να δούμε ποια ομάδα θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με δυο πόντους.

58-52 από τον Γερομιχαλό

Ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 15-6 ξανά μπήκε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

56-52 Νέο τρίποντο του Μπιτς και ο ΠΑΟΚ πλησιάζει στους τέσσερις.

Τεχνική ποινή στον Άρη Λυκογιάννη

56-49 με τρίποντο του Μπιτς

56-46 με 1/2 βολές του Κάρτερ

Ο ΠΑΟΚ αν θέλει να έχει τύχη στον αγώνα θα πρέπει να σφίξει την άμυνά του.

55-46 σταθερά μπροστά το Λαύριο

53-44 απαντάει ο ΠΑΟΚ με τρίποντο

48% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα έχει το Λαύριο που από το ξεκίνημα του αγώνα βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ.

53-41 τρίποντο του Ντέιβις

50-41 μειώνει στους εννιά ο ΠΑΟΚ

50-39 με 2/2 βολές του Γκρίφιν

50-37 με συνεχόμενα τρίποντα το Λαύριο ξεφεύγει και πάλι με 13 πόντους.

Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος

Τέλος ημιχρόνου

44-37 με τρίποντο του Μουράτου

Τεχνική ποινή στον πάγκο του Λαυρίου. Μέσα η βολή από τον ΠΑΟΚ.

41-36 το Λαύριο

39-36 από τον Λοβ

39-34 από τον Ντιαλό (10π.)

37-34 από τον Γκρίφιν

37-31 με 1/2 βολές του Ντιαλό

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ μέχρι στιγμής ο Κονατέ με 11 πόντους, ενώ από το Λαύριο ο Ντιαλό με 7.

Ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του σε σχέση με την πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να ξανά μπει στο παιχνίδι.

36-31 ο ΠΑΟΚ έχει και πάλι απάντηση

36-28 σκοράρει μετά ώρα το Λαύριο

33-28 μειώνει ο ΠΑΟΚ στους πέντε πόντους. Τρέχει ένα σερί 9-0.

Άρχισε η δεύτερη περίοδος

Ο ΠΑΟΚ για τέσσερα λεπτά δεν μπόρεσε να βρει σκορ στη επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν από νωρίς διψήφια διαφορά.

Πολύ κακός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο εν αντιθέσει με το Λαύριο που μπήκε εξαιρετικά και προηγείται στο σκορ με 13 πόντους.

LIVE: ΛΑΥΡΙΟ-ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μετά την βαριά ήττα από την ΑΕΚ, θα επιδιώξει να φύγει με το διπλό από την έδρα του Λαυρίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Στην αντίπερα όχθη, το Λαύριο προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα από τον Προμηθέα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του αγώνα του πρώτου γύρου, καθώς επικράτησε 83-65 του Λαυρίου στην Πυλαία, με κορυφαίους τους Βαγγέλη Μαργαρίτη (13π.) και Γιώργο Τσαλμπούρη (12π).

Με τη νίκη σε εκείνο το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το συνολικό προβάδισμα του αφού μετράει εννιά νίκες σε σύνολο 12 αγώνων, έχοντας το προβάδισμα και στα παιχνίδια που έγιναν στο Λαύριο αφού νίκησε στα τέσσερα από τα έξι.

Το metrosport.gr θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Στο 8-4 και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά από 12 παιχνίδια το Λαύριο, στην έκτη ο ΠΑΟΚ, με 6-6

Μουράτος, Κάρτερ, Ντέιβις, Ντιαλό και Γερομιχαλός ξεκινούν για το Λαύριο.

Λοβ, Γκρίφιν, Τέρνερ, Μαργαρίτης και Κακλαμανάκης για τον ΠΑΟΚ.