Λεμπρόν και Ίρβινγκ οδήγησαν Λέικερς και Νετς σε επικές ανατροπές

Metrosport Team23 Ιανουαρίου 2023

Η νίκη των Λέικερς στο Πόρτλαντ αν και βρέθηκαν πίσω με 25 πόντους ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε από τη σημερινή (23/1) δράση στο ΝΒΑ. Μεγάλη ανατροπή έκαναν όμως και οι Νετς μέσα στην έδρα των Ουόριορς ενώ ματσάρα έγινε μεταξύ των Σανς και των Γκρίζλις.

Στο Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς έδειξαν να καθαρίζουν το παιχνίδι μέσα από το 45-13 της δεύτερης περιόδου και ενώ προηγήθηκαν με 25 πόντους. Οι Λέικερς όμως είχαν διαφορετική άποψη. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία παράσταση για τους «λιμνάνθρωπους» που με επιμέρπους 75-42 πήραν τη νίκη με 121-113 με τον Λεμπρόν Τζέιμς να κυριαρχεί και να γράφει ξανά ιστορία. Είχε 37 πόντους, 11 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ενώ ανέβηκε με τα δύο τρίποντα του στην 4η θέση όλων των εποχών! Για τους Μπλέιζερς ο Σάιμονς είχε 31 πόντους.

Ανατροπή, έστω και μικρότερων διαστάσεων χρειάστηκε να κάνουν και οι Νετς για να φύγουν από την έδρα των Ουόριορς με το 120-116. Οι πρωταθλητές έκλεισαν το ημίχρονο με το +12 (72-60) όμως οι Νετς ανέτρεψαν την κατάσταση και νίκησαν με 120-116 με έναν Ίρβινγκ να τον πιεις στο ποτήρι, με 38 πόντους, επτά ριμπάουντ και εννιά ασίστ την ώρα που ο Στεφ Κάρι είχε 26 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Ακόμη στην Αριζόνα οι Σανς άντεξαν στην ανατροπή που επιχείρησαν οι Γκρίζλις και τους νίκησαν με 112-110. Ο Κρις Πολ είχε 22 πόντους, 11 ασίστ και έξι ριμπάουντ ενώ από την άλλη πλευρά ο Τζα Μοράντ είχε 27 πόντους και οχτώ ασίστ.

Στο Ντένβερ οι Νάγκετς υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττα από τους Θάντερ με 99-101 παρά την απουσία του Τζαμάλ Μάρεϊ με 26 πόντους και εννιά ασίστ. Ο Σάι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ οδήγησε τους φιλοξενούμενους στη νίκη με 34 πόντους.

Οι Ράπτορς επιβλήθηκαν των Νικς με 125-116, έχοντας τον Πασκάλ Σιακάμ σε καλό βράδυ με 24 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ ενώ εντυπωσιακός ήταν από την άλλη πλευρά ο Τζούλιους Ραντλ με 23 πόντους, 19 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

Νωρίτερα, οι Μάβερικς «κόλλησαν» στην τέταρτη περίοδο (19-33) και υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττα από τους Κλίπερς με 98-112. Ο Καουάι Λέοναρντ είχε 30 πόντους και εννιά ριμπάουντ για τους νικητές ενώ ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους Μαβς.

Στο Μαϊάμι ο Τάιλερ Χίροου είχε 26 πόντους και οχτώ ριμπάουντ στη νίκη των Χιτ επί των Πέλικανς με 100-96.