Λειψία για μεγάλα πράγματα, «πάτησε» την Ατλέτικο και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Δημήτρης Καλαϊτζής13 Αυγούστου 2020

Το παραμύθι της Λειψίας συνεχίζεται! Η αρμάδα του Τζούλιαν Νάγκελσμαν συνεχίζει να γράφει ιστορία στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς πέταξε εκτός και την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-1) και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, η Λειψία μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «ταύροι» έκρυψαν την μπάλα και μετά από σέντρα του Σάμπιτζερ από τα δεξιά, ο Όλμο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ για το 1-0.

Η απάντηση της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν άργησε να έρθει, καθώς ισοφάρισε σε 1-1 στο 71΄, χάρις το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του νεοεισελθών Ζοάο Φέλιξ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Άνταμς με σουτ εκτός περιοχής (η μπάλα βρήκε στον Σάβιτς) έκανε το 2-1 και έστειλε την Λειψία στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ!