Λαμία: Νίκησε για δεύτερη φορά τον Ιωνικό και πέρασε στους «8» του κυπέλλου

Metrosport Team23 Δεκεμβρίου 2021

Η Λαμία κέρδισε 1-0 τον Ιωνικό στη Νίκαια και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-0 στον πρώτο αγώνα πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού πέτυχε ο Ελευθεριάδης στο 38ο λεπτό.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, πέτυχαν και το τέρμα, κάνοντας τη δουλειά τους ακόμη πιο εύκολη στη συνέχεια και, τελικά, έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση.

Στο 27' η Λαμία είχε και δοκάρι, όταν ο Μαρτίνεθ έκανε μία σέντρα-σουτ, ο Βαφέας έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ιωνικός: Χουτεσιώτης (90' Χουτεσιώτης), Μύγας (60' Γκοτσούλιας), Τσιριγώτης, Βαφέας (60' Πογκοσιάν), Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κιάκος, Ντάλσιο (84' Κωνσταντινίδης), Άοσμαν, Μάναλης, Καμπράλ (84' Ματσούκας)

Λαμία: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (69' Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88' Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Ταϊρόν (69' Νούνιες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (81' Τσούκαλος)