Λαμία-ΑΕΛ: Τα δοκάρια και ο Νάγκι… σταμάτησαν τον Ντέλετιτς - Η βαθμολογία

Metrosport Team19 Απριλίου 2021

Η Λαμία ήταν ανώτερη, ο Ντέλετιτς ήταν… άτυχος σημαδεύοντας τα δοκάρια, ο Καραμάνος δεν σημάδεψε καλά και όποτε χρειάστηκε ο Νάγκι ήταν εκεί για να «σώσει» την ΑΕΛ!

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, με τους «βυσσινί» να παίρνουν έναν βαθμό και τη Λαμία να χάνει δύο, μιας και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Η ΑΕΛ ήταν η πρώτη που απείλησε στο ματς στο 12’ με τον Στίφλερ να επιχειρεί δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά την μπάλα να περνά άουτ από την εστία των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους μεγάλη ευκαιρία στο 23ο λεπτό, με τον Μαρτίνεθ να «πιάνει» σουτ-βολίδα έξω από την περιοχή, αλλά τον γκολκίπερ της ΑΕΛ, Νάγκι, με καταπληκτική επέμβαση να διατηρεί το 0-0.

Στο 31ο λεπτό ο Ντέλετιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ με εξαιρετικό τρόπο για τη Λαμία από καλό σημείο, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στη συμβολή αριστερού και οριζόντιου δοκαριού της ΑΕΛ!

Μάλιστα η Λαμία έχασε και νέα σπουδαία και διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με το σουτ του Ντέλετιτς να αλλοιώνεται από τον Νάγκι και να βρίσκει στο δοκάρι καταλήγοντας κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ο Καραμάνος αστόχησε με κεφαλιά σχεδόν εξ επαφής!

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σκόνδρας, Μαρτίνεζ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (Ρόμανιτς 21'), Ντέλετιτς (Βασιλακάκης 89'), Καραμάνος

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Ναγκι, Στίφλερ (Πινακάς 72'), Ντουρμισάι, Γιακιμόφσκι, Μουκαντζό (Ζίζιτς 46΄), Τσόσιτς, Μπέρτος (Καρανίκας 88΄), Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο (Μιλοσάβλιεβιτς 61'), Νικολιάς (Μπεν Χατίρα 46').