Κυπελλούχος Ιταλίας η Γιουβέντους

Δημήτρης Καλαϊτζής20 Μαΐου 2021

Το 14ο Κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η Γιουβέντους, καθώς νίκησε στον τελικό με 2-1 την αξιόμαχη Αταλάντα.

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης η «βέκια σινιόρα» ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κουλουσέφσκι.

Η απάντηση της Αταλάντα ήρθε δέκα λεπτά μετά. Ο Φρόιλερ έκλεψε από τον Ραμπιό, άνοιξε δεξιά στον Χάτεμπουρ, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Μαλινόβσκι με σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε 1-1.

Τελικά τη νίκη και το τρόπαιο χάρισε στη Γιουβέντους ο Κιέζα (73΄).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι (76’ Ντζιμσίτι), Παλομίνο, Ρομέρο, Χάτεμπουρ (76’ Ίλιτσιτς), Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόζενς (83’ Μίραντσουκ), Πεσίνα (68’ Πάσαλιτς), Μαλινόβσκι (68’ Μουριέλ), Σαπάτα

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κουαδράδο, Κιελίνι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, ΜακΚένι, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κιέζα (74’ Ντιμπάλα), Κουλουσέβσκι (83’ Μπονούτσι), Ρονάλντο