Κυπελλούχος Αγγλίας η Άρσεναλ με διαστημικό Ομπαμεγιάνγκ!

Δημήτρης Καλαϊτζής01 Αυγούστου 2020

Το 14ο Κύπελλο στην ιστορία της πανηγύρισε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Αρτέτα αν και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς κόντρα στην Τσέλσι (2-1), χάρις τον εκπληκτικό Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ!

Στα του αγώνα, οι μπλε ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Πούλισιτς μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η απάντηση των τυπικά γηπεδούχων ήρθε λίγο πριν το ημίωρο, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ισοφαρίζει σε 1-1, που ήταν και σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ έψαξε το δεύτερο γκολ και το βρήκε και πάλι με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 68΄.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, καθώς έχασαν με αποβολή τον Κόβασιτς (73΄) ενώ νωρίτερα έχασαν με τραυματισμό τον Πούλισιτς κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την Άρσεναλ να σηκώνει την κούπα και να κλείνει με ιδανικό τρόπο τη σεζόν!