Κύπελλο Χάντμπολ: Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Metrosport Team05 Φεβρουαρίου 2023

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου με 29-23 από τον ΟΦ Νέας Ιωνίας και απώλεσε την ευκαιρία να πανηγυρίσει το πέμπτο συνεχόμενο τρόπαιο.

Δυνατές μονομαχίες στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Ζιβούλοβιτς είχε το προβάδισμα αλλά ο Δικέφαλος δεν την άφηνε να ξεφύγει και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 13-11. Στο δεύτερο η Νέα Ιωνία κυριάρχησε  και έφτασε στη νίκη χάρη στις επιθετικές ενέργεις των Κμίροβα και Κριντς και τις αποκρούσεις της Κεπεσίδου που κατέβασε ρολά και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μπει, ουσιαστικά, στο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-4, 7-7, 9-10, 11-13 (ημ), 12-16, 13-18, 16-22, 19-23, 21-27, 23-29

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς, Ζυγούρα 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 3, Γκόμες 2, Νταβέφσκα, Ζένελι, Μποριζόφσκα 2, Ριμπέιρο, Μπουράτο.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κριντς 7, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 3, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς, Στουγιανίδου 5.