«Κόλαση» στο ΗΠΑ-Μεξικό: Ξύλο μεταξύ των παικτών, μπουκάλια από τους οπαδούς!

Στέφανος Αβραμίδης07 Ιουνίου 2021

Η ένταση ήταν αυτή που κυριάρχησε στον τελικό του Nations League της CONCACAF ανάμεσα στις ΗΠΑ και το Μεξικό.

Με πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Πούλισικ, οι Αμερικανοί επικράτησαν των γειτόνων τους με 3-2 στην παράταση και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Ο αγώνας είχε πολλά νεύρα μεταξύ των παικτών. Ο πρωταθλητής Ευρώπης με την Τσέλσι πέτυχε το νικητήριο γκολ με πέναλτι στο 114’ και πανηγύρισε έντονα με τους συμπαίκτες του μπροστά στην κερκίδα των οπαδών του Μεξικό. Οι τελευταίοι αντέδρασαν με βροχή αντικειμένων προς τους παίκτες των ΗΠΑ.

Αργότερα, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, ο Γκουαρδάδο έκανε δυνατό φάουλ στον ΜακΚένι που πυροδότησε συμπλοκή μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και νέες ρίψεις αντικειμένων από την κερκίδα.