«Κλείδωσε» την παραμονή ο Παναιτωλικός, 1-0 τον Ατρόμητο

Metrosport Team27 Απριλίου 2024

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Παναιτωλικός επικρατώντας με 1-0 του Ατρομήτου για τα πλέι άουτ της Super League «κλειδώνοντας» την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Χωρίς ιδιαίτερη ένταση και φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι Αγρινιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πατούσαν περιοχή με μεγαλύτερη ευκολία. Στο τέλος του πρώτου μέρους θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα όταν ο Λιάβας από τα αριστερά, έδωσε στον Τορεχόν, που πλάσαρε αλλά ο Μαρκετζιάνι απέκρουσε εντυπωσιακά με το πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λιάβας εκτέλεσε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 53' ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μάλης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, βρήκε τον Ταμπίτζε και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγει μπροστά και να γίνει απειλητικός και στο 83΄έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά την κεφαλιά του Αντζιέλσκι απέκρουσε δύσκολα ο Τσάβες.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Αγρινίου έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ταμπίτζε.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Παναιτωλικός: Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Χουάνπι, Πέρεθ, Λιάβας, Τορεχόν, Λομόνακο, Ντίας

Ατρόμητος: Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κουέν, Κούντε, Γκονζάλεθ, Βαλένσια, Βέργος