Κατήφορος χωρίς τέλος για τους Λέικερς – Στη διπλή παράταση οι Μπακς

Metrosport Team10 Νοεμβρίου 2022

Με 13 αγώνες συνεχίστηκε η κανονική περίοδος στο ΝΒΑ με τους Μπακς να κάνουν το 10-1 νικώντας τους Θάντερ μετά από δύο παρατάσεις και παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ακόμη οι Κλίπερς πήραν το ντέρμπι τους Λος Άντζελες βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τους Λέικερς. Εντυπωσιακοί ήταν για μία ακόμη φορά Σανς, Τζαζ και Σέλτικς.

Πιο αναλυτικά, οι Μπακς κατάφεραν να επιβληθούν εκτός έδρας των Θάντερ μετά από δύο παρατάσεις με 136-132 παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και με τον Τζεβόν Κάρτερ να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 36 πόντους και 12 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ο Σάι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ είχε 39 πόντους.

Στο ντέρμπι του Λος Άντζελες επιβεβαιώθηκε η απογοητευτική κατάσταση των Λέικερς που έχασαν από τους Κλίπερς με 114-101 και έπεσαν στο 2-9, αν και ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε ότι περνούσε από το χέρι του με 30 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Για τους Κλίπερς ο Πολ Τζορτζ είχε 29 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκαναν επιμέρους 40-29, οι Τζαζ νίκησαν μέσα στην Ατλάντα με 125-119 τους Χοκς έχοντας κορυφαίο τον Λάουρι Μάρκανεν με 32 πόντους και οχτώ ριμπάουντ. Για τα «γεράκια» ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 26 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Την αστάθεια τους επιβεβαίωσαν οι Μπουλς γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από τους Πέλικανς με 111-115. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ για τους «ταύρους» ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 33 πόντους.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στην Ιντιάνα όπου οι Νάγκετς νίκησαν τους Πέισερς με 122-119, κάνοντας 33-24 στην τέταρτη περίοδο. Ο Άαρον Γκόρντον έκανε σπουδαία εμφάνιση με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Στο 8-3 ανέβηκαν οι Σανς με το διπλό τους επί των Τίμπεργουλφς με 136-132. Ο Μίκαλ Μπρίτζες οδήγησε τους «ήλιους» με 31 πόντους, εννιά ριμπάουντ και πέντε ασίστ ενώ για τους γηπεδούχους ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην παράταση οι Γκρίζλις βρήκαν τον τρόπο να λυγίσουν τους Σπερς με 124-122 και με 32 πόντους του Ντέσμοντ Μπέινε.

Απρόσμενη ήττα για τους Καβαλίερς στο Σακραμέντο από τους Κινγκς με 127-120 παρά τους 38 του Ντόνοβαν Μίτσελ. Ο Ντομάντας Σαμπόνις οδήγησε τους «Βασιλιάδες» με 21 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Οι Σέλτικς κυριάρχησαν στο ματς με τους Πίστονς τους οποίους υποχρέωσαν στην έκτη ήττα τους σε ισάριθμα ματς μακριά από το Ντιτρόιτ, με 128-112. Κορυφαίος τους ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 30 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Οι Νετς δεν βρήκαν αντίσταση από τους Νικς τους οποίους νίκησαν με 112-85, με τον Κέβιν Ντουράντ να φτάνει σε triple-double με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Οι Μάτζικ πήραν μία ανάσα με τη νίκη επί των Μάβερικς με 94-87 και ανεβαίνοντας στο 3-9, με τον Φρανζ Βάγκνερ να σημειώνει 22 πόντους και να μοιράζει έξι ασίστ.

Οι Μπλέιζερς στηρίχτηκαν στον Ντέμιαν Λίλαρντ για μία ακόμη φορά για να νικήσουν τους Χόρνετς με 105-95. Ο ολ σταρ γκαρντ είχε 26 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Την «υπογραφή» τους Φρεντ ΒανΒλιτ είχε η νίκη των Ράπτορς επί των Ρόκετς με 116-109, αφού σημείωσε 32 πόντους.