Καθάρισε στο δεύτερο τη Λαμία ο Παναθηναϊκός

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Νοεμβρίου 2021

Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στην επανάληψη να φέρει τούμπα το ματς και να επικρατήσει 3-1 της Λαμίας στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Super League 1.

Μ΄ αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έφτασε τους 14 βαθμούς και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα, οι Φθιώτες γνώρισαν μία ακόμα ήττα και διατηρήθηκαν στην 11η θέση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αραμπούλι στο 35΄. Ύστερα από σέντρα του Μανούσου από τα αριστερά, ο φορ των Φθιωτών με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι για το 1-0.

Η απάντηση από το «τριφύλλι» ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Βιγιαφάνιες μετά από ωραία ενέργεια έδωσε την μπάλα στον Λούντκβιστ, ο οποίος έκανε με την μια το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1-1.

Στο 86΄ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μαουρίσιο από τον Τζανετόπουλο και ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, κάνοντας το 1-2.

Και τα πάντα τελείωσαν δυο λεπτά μετά με τον Μαουρίσιο να γράφει το τελικό 1-3 για τους «πράσινους».