Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε στο τέλος απέναντι στο καλύτερο Περιστέρι

Metrosport Team07 Ιουνίου 2023

Κατώτερος των προσδοκιών και των περιστάσεων αποδείχτηκε ο ΠΑΟΚ στο 2ο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών και ηττήθηκε από το Περιστέρι στο «παλατάκι» με 64-81 για να βρεθεί στο 0-2. Η σειρά θα συνεχιστεί και μπορεί να ολοκληρωθεί έτσι το Σάββατο (10/6, 19:15) στο Περιστέρι.

Ο ΠΑΟΚ, υπό το βλέμμα του Πέτζα Στογιάκοβιτς αλλά και του γιού του Αντρέι, άρχισε καλά το παιχνίδι προηγούμενος με 11-5 στο 5’ και 24-15 στα 27’’ από το τέλος της πρώτης περιόδου με επτά πόντους του Δημήτρη Κακλαμανάκη. Με βολές του Χουγκάζ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 24-17.

Η άνοδος στην απόδοση του Ντένμον παρέσυρε το Περιστέρι που βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα του, βρέθηκε μπροστά με 41-32 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους οχτώ για τους φιλοξενούμενους (33-41). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ είχε υψηλό δείκτη δημιουργίας (13 ασίστ) αλλά μέτρησε μόλις 1/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Το Περιστέρι άνοιξε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως ο ΠΑΟΚ μέσα από την άμυνα του κατάφερε να γίνει και πάλι ανταγωνιστικός (50-52 στο 29’). 10 λεπτά πριν το τέλος η νίκη ήταν και πάλι στο τραπέζι και για τους δύο. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού όμως έχασε και πάλι την επαφή με το καλάθι και η διαφορά άνοιξε στους 15 (60-77 στο 39’) για να χάσει το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16, Ράιλι 7, Μαργαρίτης 7, Σαλούστρος 9, Ρένφρο 2, Τσιακμάς 2, Πόλεϊ 1, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης 2.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 14, Φρανσίσκο 13, Ντένμον 17, Κασελάκης 5, Περσίδης 3, Κόλεμαν 2, Μωραΐτης 17, Ραντάνοφ, Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 4.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του 2ου αγώνας της σειράς των μικρών τελικών...