Καρέ κορυφής για τη Μίλαν

Δημήτρης Καλαϊτζής24 Οκτωβρίου 2021

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μίλαν, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 στο 35΄, είδε την Μπολόνια των εννέα παικτών να ισοφαρίζει το ματς, ωστόσο η ομάδα του Πιόλι στο τέλος κατάφερε να πετύχει δυο ακόμα γκολ και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης που τη φέρνουν με αγώνα παραπάνω στην κορυφή.

Τo παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους ροσονέρι, καθώς προηγήθηκαν με το Λεάο μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης.

Δεκατρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σουμαορό και στο 35΄ ο Καλάμπρια βρήκε δίχτυα και έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 49΄ ο Ιμπραΐμοβιτς σκόραρε σε λάθος εστία και η Μπολόνια μείωσε σε 1-2, ενώ τρία λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπάροου.

Ο Σοριάνο με άτσαλο μαρκάρισμα αποβλήθηκε στο 58’ και άφησε την Μπολόνια με εννιά παίκτες.

Η Μίλαν πίεσε για ένα τρίτο γκολ και το βρήκε στο 84΄ με τον Μπενασέρ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιμπραΐμοβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.