Καρδιοχτύπησε αλλά έφτασε στη νίκη ο Ηρακλής

Δημήτρης Καλαϊτζής18 Νοεμβρίου 2020

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ηρακλής απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, καθώς αν και βρέθηκε να προηγείται με 13 πόντους στο ημίχρονο, λίγο έλειψε να χάσει το παιχνίδι, αλλά για καλή του τύχη οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση του αγώνα και έτσι κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη στο Πρωτάθλημα για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που πλέον στρέφει την προσοχή της στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο το Περιστέρι.

Αντίθετα, οι Ροδίτες υπέστησαν την τρίτη ήττα τους και την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζονται στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με έξι πόντους (3-9), όμως ο Ηρακλής με ένα επιμέρους σκορ 15-4 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (18-13).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ο Ημίθεος εκτόξευσε τη διαφορά στους εννιά πόντους (22-13) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι Ροδίτες με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα πλησίασε στον πόντο (26-25).

Οι «κυανόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 16-4 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +13 (42-29).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Κολοσσός Ρόδου με σερί 8-0 πλησίασε στους πέντε πόντους (42-37) και στη συνέχεια κατέβασε τη διαφορά στους δυο (46-44).

Τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με έξι (64-58), ωστόσο ο Κολοσσός πλησίασε στον πόντο με το τρίποντο του Ξανθόπουλου (64-63) και είχε την ευκαιρία στο τέλος να πάρει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2/2 σουτ), Καββαδάς 9 (4/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μπόουλιν 9 (3/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μουρ 3 (3 ριμπάουντ), Χάνλαν 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίλντρες 2, Σαγκς 10 (5/9 σουτ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (3/7 σουτ 2 ριμπάουντ), Φίλλιος, Βεργίνης 2, Ντάνιελ 4 (6 ριμπάουντ), Γκιουζέλης

Κολοσσός  Ρόδου (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Άρτις 7 (2/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντριτς 14 (4/8 σουτ, 4/6 τρίποντα), Αρσενόπουλος, Καντέρ 12 (5/1 1σουτ, 5 ριμπάουντ), Τούμπα, Καμαριανός 2, Λιάπης 0, Μπιλλής 2, Ζάρας 20 (6/9 σουτ, 4/14 τρίποντα), Γκόινς 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ)