Κακός δαίμονας ο Κολοσσός, ήττα για Άρη στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Δεκεμβρίου 2022

Τι κι αν ο Άρης προερχόταν από τρεις σερί νίκες, τι κι αν ο κόσμος γέμισε το Αλεξάνδρειο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, δεν ανταποκρίθηκαν και μοιραία γνώρισαν την ήττα από τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 68-74 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Σε κακό μπελά έχει αποδειχθεί για τους Θεσσαλονικείς ο Κολοσσός, καθώς η ομάδα της Ρόδου έφυγε για έκτη συνεχόμενη χρονιά με το διπλό, ενώ μάλιστα στα τελευταία έντεκα μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτου έδρας μετράει 10 νίκες (!!!)

Μοναδική επιτυχία των ''κιτρινόμαυρων'' σε αυτό το διάστημα ήταν εκείνη που σημείωσε μέσα στη Ρόδο τη σεζόν 2018-19, ενώ τελευταία εντός έδρας επιτυχία ήταν την περίοδο 2016-17 όταν επικράτησε με 84-60.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Κατσίβελης και Ντίξον οι οποίοι πέτυχαν τους 38 από τους 74 πόντους της ομάδας τους. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Χάγκινς με 13 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Γκούντγουιν και Σανόγκο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Άρης προηγήθηκε από νωρίς με τέσσερις πόντους (6-2), ωστόσο ο Κολοσσός έσφιξε την άμυνά του και με ένα επιμέρους σκορ 20-4 πέρασε μπροστά στο σκορ με δώδεκα πόντους (10-22), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (13-22).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Άρης πλησίασε στους έξι (18-24), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (22-32). Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 10-3 πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 (32-35).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Άρης με ένα μικρό σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 36-35, αλλά ο Κολοσσός απάντησε με ένα δικό του σερί 4-0 και προηγήθηκε με τρεις πόντους (36-39), ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με έξι (41-47). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν εκ νέου απάντηση και με ένα σερί 5-0 έκλεισαν την περίοδο στο -3 (46-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός συνέχισε να έχει το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκε με εννιά πόντους (51-60) τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών του Γιάννη Καστρίτη δεν ήρθε η ανατροπή και μοιραία έχασε το παιχνίδι, το οποίο ήταν το τελευταίο για το 2022.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46,49, 68-74

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 12 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Τολιόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Νότε 9, Νετζήπογλου (3 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 1 , Σανόγκο 12 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Σχίζας , Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Χάγκινς 13 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ)

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Όσμπορν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κόφι , Κατσίβελης 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορέιρα 5 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Χρυσικόπουλος 4 , Ντίξον 19 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ιορδάνου, Τιγκ 8, Κένταλ 5 (1), Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ)