Ηττα-μαχαιριά στον «τελικό» με το Λαύριο για τον Αρη

Πέτρος Χαριζακλής06 Φεβρουαρίου 2021

Ο Αρης μετά τη νίκη επί του Μεσολογγίου ήθελε το ροζ φύλλο αγώνα και κόντρα στο Λαύριο για να πάρει μια ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Δεν τα κατάφερε όμως και ηττήθηκε με 89-94, παρότι στο πρώτο ημίχρονο το πάλεψε και βρισκόταν κοντά στους φιλοξενούμενους (43-45). Στο δεύτερο μέρος το Λαύριο έδειξε πως είναι μια ομάδα με περισσότερες λύσεις, είχε τον Ντιαλό σε εξαιρετική μέρα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Αντιθέτως, ο Αρης έμεινε στον πάτο της. O Άρης είχε να αντιμετωπίσει μια τραγική διαιτησία σε κρίσιμα σημεία...

Ξεχώρισε ο Ντιαλό με 23 πόντους από το Λαύριο αλλά και οι Κάρτερ, Γερομίχαλος με 17. Από τον Αρη διασώθηκαν οι Τσάλμερς με 21 πόντους και Κουζέλογλου με νταμπλ νταμπλ (13 πόντους-10 ριμπάουντ).

Το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης μπήκε δυνατά και με ένα 7-0 σερί έφτασε σχεδόν στα μισά του δεκαλέπτου να προηγείται με 10-4. Εκεί απάντησε το Λαύριο στο τελευταίο τρίλεπτο, έφτασε στο 14-17 αλλά στη δεύτερη περίοδο ο Αρης πήγε με ισχνή διαφορά μπροστά (18-17).

Και το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο. Αυτή τη φορά το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυνατά και έφτασε στο 23-29, 6.37 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Εκεί οι «κίτρινοι» ξύπνησαν και έκαναν σερί 7-0 (30-29). Στο τέλος του δεκάλεπτου ο Αρης βρισκόταν μπροστά με +6 (40-34), το Λαύριο όμως έκανε τρομερή αντεπίθεση και σερί 11-3 και πήγε με +2 (43-45) στα αποδυτήρια.

Πολλές λύσεις και ευστοχία από το Λαύριο

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν καλύτερο και είχε από την αρχή το προβάδισμα. Γερομίχαλος και Κάρτερ με διαδοχικούς πόντους έφτασαν στο +8 το Λαύριο (49-57). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά (52-62) και πήγαν στο +7 στην τελευταία περίοδο (60-67), με τον Αρη να είναι πολύ κακός αμυντικά.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, ο Αρης προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (66-72), όμως το Λαύριο την ανέβασε συνεχώς σε διψήφιο αριθμό (68-77, 73-84). Στο τέλος με τρίποντο ο Τσάλμερς μείωσε στους τρεις (89-92) αλλά ήταν πολύ αργά για τον Αρη να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94

Αρης: Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 13 (10 ριμπ.), Τσάλμερς 21, Ντεκόζι 7, Σταμάτης 3, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 11, Ντραγκίσεβιτς 10 (8 ριμπ.), Λιτλ 17

Λαύριο: Κάρτερ 17 (5 ασίστ), Μουράτος 6, Ντιαλό 23, Βουλγαρόπουλος 6 (7 ριμπ.), Κόζι 10 (6 ασίστ), Σάβατζ 5, Ανοσίκε 4, Γερομίχαλος 17, Μαστρογιαννόπουλος 6