Ήττα για τον Απόλλωνα Πόντου

Δημήτρης Καλαϊτζής27 Νοεμβρίου 2022

Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Απόλλωνας Πόντου από τη Νίκη Βόλου εκτός έδρας.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιαφά στο 10΄. Και σα να μην έφτανε αυτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Λαμπίρη με τραυματισμό στο 27΄ και έντεκα λεπτά μετά έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαλουμαντσοκό.

Στο 40ο λεπτό ο Μιράντα με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 που ήταν και σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τη Νίκη Βόλου, με σκόρερ τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης Χοσέτε Μιράντα. Ο άσος από την Ισημερινή Γουινέα βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Πίτκα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης (78′ Κριμιτζάς), Παναγιωτίδης (65′ Δημητρίου), Τσουκαλάς, Κυριακίδης (73′ Μπάλλας), Σιαφά, Μιλούνοβιτς (65′ Γαβριηλίδης), Μιράντα (73′ Μέτσε)

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Πάθι, Μουμίν, Φράγκος (77′ Εσαλό), Καλαϊτζίδης, Νασέρ, Κωστίκα, Καλογέρης, Αραβίδης (39′ Ντιαλόσι), Αμαραντίδης, Λαμπίρης (27′ Δαλιανόπουλος)