Με το αριστερό οι Μπακς: Ο Γιάννης ήταν σούπερ, αλλά έπεσε πάνω στον... Γιανγκ

Metrosport Team24 Ιουνίου 2021

Οι Χοκς νίκησαν στο Μιλγουόκι (116-113) και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας. Το παιχνίδι κρίθηκε από μεγάλο καλάθι του Κρις Μίντλετον στο φινάλε της παράτασης, ενώ απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο 22χρονος Τρέι Γιανγκ που σταμάτησε στους 48 πόντους (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές), μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα, ακόμη μία σπουδαία βραδιά κατέγραψε στο ενεργητικό τους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σε άμυνα κι επίθεση, με 34 πόντους (14/23 δίποντα, 6/8 βολές), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, δύο κλεψίματα, δύο μπλοκ, τρία λάθη και τέσσερα φάουλ. Αυτό ήταν το τρίτο μπρέικ των Χοκς σε Game 1 στα φετινά playoffs μετά από εκείνα στη Νέα Υόρκη και τη Φιλαντέλφια. Ταυτόχρονα, αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη σε σειρά τελικών.'