Ήττα για ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ με φωνές για τη διαιτησία

Metrosport Team05 Δεκεμβρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε γενναία κόντρα στην ΑΕΚ και έχασε στις λεπτομέρειες με 85-84 στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «ασπρόμαυροι» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Καρακατσούνη, Ζαχαρή και Τσιμπούρη ιδιαίτερα για την τελευταία φάση με τον Ζερμέιν Λοβ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Ενδεικτικό είναι ότι καμία ομάδα δεν πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με έναν εκλπηκτικό Κακλαμανάκη (13 πόντοι σε αυτό το διάστημα) το έκλεισε μπροστά με 24-26.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Μασιούλις και τον Λάνγκφορντ έχτισε μια διαφορά 7 πόντων στο ημίχρονο (52-45).

Η ΑΕΚ πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (54-45) αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατέθεσε τα όπλα και παρέμενε κοντά στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (67-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε προβάδισμα με 75-76 με κλέψιμο του Γκρίφιν στον Λάνγκφορντ και λέι απ. Η «ασπρόμαυρη» άμυνα ολιγώρησε και έδωσε την ευκαιρία στον Ματσιούλις με 2 τρίποντα (6 συνολικά) να γράψει το 81-76. Ο Λάνγκφορντ έγραψε το 83-77 στα 40'', ο ΠΑΟΚ έχασε την επίθεση και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει.

Όμως ο Γκρίφιν έκλεψε την μπάλα από τον Λάνγκφορντ που του έκανε αντιαθλητικό φάουλ. ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το δώρο και με 4 σερί πόντους μείωσε σε 83-81 στα 11''. Ο Νίκος Ζήσης αστόχησε σε δύο βολές και μετά από έλεγχο στο instant replay οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στην ΑΕΚ. Ο Ρογκαβόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 85-81 και στη συνέχεια έγινε η φάση του αγώνα. Ο Ζερμέιν Λοβ διέσχισε το γήπεδο, ευστόχησε στο τρίποντο (85-84) ο Ζήσης έπεσε πάνω του κάνοντας καταφανές φάουλ αλλά ο Καρακατσούνης που ήταν δίπλα στη φάση είπε «παίζετε» προκαλώντας έκρηξη στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Ο Ματσιούλις αστόχησε σε δύο βολές πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γιάνκοβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 3 (1/5 τρίποντα), Μαυροειδής 11 (6 ριμπάουντ), Μορέιρα 7 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 18 (6/8 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1), Ζήσης 10 (1), Γόντικας, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Λαβ 9 (1), Γκρίφιν 16 (6/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 15 (4 ριμπάουντ), Κονατέ 12 (6 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 7, Καμπερίδης 6 (1), Τέρνερ 7 (1/9 σουτ), Μήτρου - Λονγκ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).