Ιστορική βραδιά για Γιάννη, νίκες για Μάβερικς και Νάγκετς

Metrosport Team25 Απριλίου 2021

Νάγκετς - Ρόκετς 129-116

Ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε νέο ρεκόρ στις ασίστ (13) και ο Μάικλ Πόρτρ Τζούνιορ σταμάτησε στους 39 πόντους, στη νίκη των Νάγκετς (39-21) επί των Ρόκετς (15-46). Ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ τελείωσε το ματς με 39 πόντους (13/21 σουτ, 8/12 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε  24 πόντους, 12 ασίστ (σε 29 λεπτά) και ο Πι Τζέι Ντόζιερ μέτρησε άλλους 23 πόντους. Οι Ρόκετς είχανε τρεις παίκτες με τουλάχιστον 20 πόντους (Όλινικ 21, Ουίλσον 25, Λαμ 21), αλλά δίχως τους Γουντ, Ουόλ είναι ακόμα χειρότεροι.

Μάβερικς - Λέικερς 108-93

Οι Ντάλας Μάβερικς (33-26) διέλυσαν τους Λος Άντζελες Λέικερς (35-25) στο δεύτερο ημίχρονο, με σκορ 62-35, και πλέον υπάρχει ντέρμπι για την 5η θέση της Δύσης! Οι Λέικερς είδανε τον Άντονι Ντέιβις να μετρά  17 πόντους (5/19 σουτ), ο Μπεν ΜακΛεμορ πρόσθεσε 20, με 6/10 τρίποντα και ο Σρέντερ 16. Ο Ντουάιτ Πάουελ τελείωσε το ματς με 25 πόντους και ο Ντόριαν Φίνεϊ - Σμιθ, ο οποίος είχε έναν μικροκαυγά με τον Αντρέ Ντράμοντ, με 21.

Μπακς – Σίξερς 132-94

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των Μπακς στη νίκη επί των Σίξερς με 132-94 και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της λίστας των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των «Ελαφιών» πίσω μόνο από τον μύθο Καρίμ Αμντούλ – Τζαμπάρ! Τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (5/10 βολές, 8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 24’ συμμετοχής, δίχως να παίξει καθόλου στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.