Ιστορική επιτυχία του Μακεδονικού, επιστρέφει πανάξια στη Super League 2

Αχίλλειος Έξαρχος11 Ιουνίου 2022

Την άνοδό του στη Super League 2 πανηγυρίζει ο Μακεδονικός μετά το ισόπαλο 2-2 με τον ΠΑΟ Ρουφ εκτός έδρας στο πλαίσιο της έβδομης και τελευταίας αγωνιστικής των μπαράζ.

Ο φετινός μαραθώνιος των «πρασίνων» έκλεισε με τον πιο ονειρικό τρόπο, καθώς η ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη επαγγελματική κατηγορία μετά από 32 ολόκληρα χρόνια. Από την αρχή της χρονιάς απέδειξε ότι αξίζει και με το παραπάνω την άνοδο και την πέτυχε έστω και την τελευταία αγωνιστική.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Γαρύφαλλο στο 18΄.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Νιτσάκη (38΄).

Ο Γαρύφαλλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση  έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Μακεδονικό.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ήταν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Φιλιμέγκα στο 90΄.

ΠΑΟ Ρουφ: Κουνάδης, Βενάρδος, Κατσούλης, Οικονομόπουλος, Αλεξίου, Γκιοτά, Νιτσάκης, Χατζηλάμπρος, Μάντζιος, Καλλέργης, Νατσιόπουλος

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Χατζηκωνσταντίνου, Χασάνογλου, Τσιαμπάζης, Σαραγιώτης, Βασιλείου, Μπρατσιάνι, Γαρύφαλλος, Τσουκάνης, Λάλκοβιτς, Τοπούζης.