Ήττα για Βουλγαρία, έχασε πέναλτι ο Ντεσπόντοφ

Metrosport Team10 Σεπτεμβρίου 2023

Την ήττα γνώρισε η Βουλγαρία με 2-1 στην έδρα του Μαυροβουνίου για την έκτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Σάβιτς ενώ έμειναν και με παίκτη λιγότερο στο 59' λόγω αποβολής του Ιγκόρ Βούγιασιτς. Η Βουλγαρία έφτασε στην ισοφάριση στο 79ο λεπτό όταν ο Μπορούκουφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Νωρίτερα, οι Βούλγαροι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα όταν κέρδισαν πέναλτι και ο Ντεσπόντοφ δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία από την άσπρη βούλα. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ ήταν βασικός στο παιχνίδι και είχε μια καλή παρουσία.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γιόβετιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντιουλγέροφ.