Η Μονακό σάρωσε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και έκανε το 1-1

Metrosport Team22 Απριλίου 2022

Τη Μονακό φιλοξένησε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, προερχόμενος από την προχθεσινή νίκη επί των Γάλλων με 71-54, ωστόσο σήμερα (22/4) δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 72-96.

Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να φέρουν στα ίσα την σειρά αγώνων και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι στη Γαλλία, στις 27 Απρίλη στο πριγκιπάτο.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 16-10, ωστόσο οι Γάλλοι πραγματοποίησαν εξαιρετική δεύτερη περίοδο, κατά την οποία πέτυχαν 30 πόντους, ενώ δέχθηκαν μόνο 12.

Μετά το πέρας του ημιχρόνου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησε να ανασυνταχθεί και να μειώσει στο σκορ, χωρίς επιτυχία με τους Γάλλους που είχαν σε φοβερή ημέρα τον Μάικ Τζέιμς αλλά και τον Ντουέιν Μπέικον, να δίνουν διαστάσεις... θριάμβου στην επικράτησή τους.

Το τελικό 72-96 δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας στον Ολυμπιακό, ο οποίος πλέον στρέφεται στο τρίτο παιχνίδι της σειράς στο Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 12-30, 23-29, 21-27

Για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 14 πόντους και ο Παπανικολάου 12 με έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ ενώ για τη Μονακό ο Μάικ Τζέιμς είχε 23 πόντους με 5/8 και ο Ντανίλο Άντζουσιτς σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους.