Ηρακλής: Τον «σκότωσε» από τα 6.75 ο Προμηθέας

Δημήτρης Καλαϊτζής16 Ιανουαρίου 2022

Καταδικαστική ήττα για τον Ηρακλή. Το συγκρότημα του Κώστα Μέξα γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Προμηθέα (82-95) και παραμένει ουραγός στην βαθμολογία μετά από 12 αγωνιστικές.

Αντίθετα, οι Πατρινοί έφτασαν τις οκτώ νίκες στο Πρωτάθλημα και έχοντας αγώνα παραπάνω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό πάτησαν κορυφή.

Το ματς ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω της απουσίας γιατρού, ενώ έγινε εκκένωση γηπέδου λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Προμηθέα, που ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6.75 (14/30) και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Αγραβάνης και Γκραντ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από τον Ημίθεο διασώθηκαν οι Ντάγκλας (22π.) και Γκάρετ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 11 (7/8 βολές), Γκάρετ 18 (6/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 11 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντολεζάι 5, Ντάγκλας 22 (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Γούλριτζ, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρεί 11 (3), Γκραντ 15 (6/9 δίποντα), Αγραβάνης Δ. 21 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκίκα; 5 (1/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 10 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 8 (2), Χαντ 8 (4/6 δίποντα), Σίμπσον 8 (2), Άντριτς 9 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.