Ιωνικός - Ηρακλής 74-62: Δυσκολεύει η παραμονή για τον «Ημίθεο»

Metrosport Team27 Απριλίου 2022

Ο Ιωνικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο εξ αναβολής ντέρμπι παραμονής στη Stoiximan Basket League, υποχρεώνοντας τον Ηρακλή στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του, οποίος έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και πλέον η παραμονή του, δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, μοιάζει πιο δύσκολη από ποτέ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα +5 πόντων (21-16), παρότι είχαν πέντε λάθη έναντι τεσσάρων του Ηρακλή. Ο Ιωνικός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 50% (3/6) ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τρίποντου.

Στη δεύτερη ο Ηρακλής μείωσε τη διαφορά (33-29), αποδεικνύοντας πως το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κώστα Μέξα έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια με τον Παπαδάκη να πετυχαίνει ένα απίθανο buzzer beater (49-49).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα +9 πόντων τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, έχοντας επιμέρους σκορ 12-3. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα των εννέα πόντων, με τον Ηρακλή να προσπαθεί να μειώσει, ώστε να κρατήσει το +5 του αγώνα του πρώτου γύρου στο Ιβανώφειο.

Εν τέλει ο Ιωνικός επικράτησε με +12 και η παραμονή για τον «Ημίθεο» δυσκολεύει ακόμη περισσότερο. Ο Ηρακλής στις 30/4 αντιμετωπίζει το Λαύριο εντός έδρας (17:00), ενώ ο Ιωνικός ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ (30/4, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 74-62

Ιωνικός ( Προπονητής: Τσίκληρας ): Μουσταφά 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάμιλτον 25 (4/7 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Κολοβέρος 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 17 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Γκιουζέλης, Τούμπα 7 (3/3 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόουζες.

Ηρακλής ( Προπονητής: Μέξας ): Σταμάτης 9 (0/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χένρι 10 (5/9 δίποντα), Γκάρετ 8 (3/13 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φίλιος 3 (1), Έιμπραμς 10 (1/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 3 (4 ριμπάουντ), Ντολεζάι 7 (6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 12 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).