Indian Wells: Στις «16» η Σάκκαρη, αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς (vids)

Metrosport Team11 Μαρτίου 2023

Η Μαρία Σάκκαρη πέρασε στον 3ο γύρο του Indian Wells μετά από μεγάλη ανατροπή (2-1 σετ, 2-6, 6-4, 6-0) επί της Σέλμπι Ρότζερς. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα, αλλά δεν τα παράτησε και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» του τουρνουά της Καλιφόρνια.

Συγκεκριμένα, έχασε το πρώτο σετ και στο δεύτερο ήταν στο 4-4 με 0-40 πίσω σε δικό της service game, όμως, αντέδρασε και κατέκτησε το δεύτερο σετ και τελικά τελείωσε τον αγώνα σε 2 ώρες και 4 λεπτά. Επόμενη αντίπαλος της Σάκκαρη είναι η Ανχελίνα Καλίνινα από την Ουκρανία, η οποία στην ίδια φάση είχε κερδίσει την Λίντα Φουχβίρτοβα με 4-6, 6-4, 7-5.

Αντίθετα, παρότι αγωνίστηκε χωρίς να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί στον ώμο, ο Τσιτσιπάς το πάλεψε κόντρα στον Αυστραλό, Τζόρνταν Τόμπσον, αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ (7-6, 4-6, 7-6), στην πρεμιέρα του στο Indian Wells.