Η Ζανκτ Πάουλι έστειλε στο... καναβάτσο τη Ντόρτμουντ!

Metrosport Team19 Ιανουαρίου 2022

Η Ζανκτ Πάουλι έκανε τη μεγάλη έκπληξη στέλνοντας στο καναβάτσο τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, της οποίας επικράτησε με 2-1 στο πλαίσιο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η πρωτοπόρος της δεύτερης κατηγορίας Γερμανίας, Ζανκτ Πάουλι, μόνο εύκολος αντίπαλος δεν ήταν για τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι μπορεί να μην είχαν απουσίες, ωστόσο αποτέλεσαν πολύ γρήγορα παρελθόν από τη συνέχεια του θεσμού.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, όταν μόλις στο 4ο λεπτό ο Αμενγίδο έβαλε μπροστά την ομάδα του, ενώ στη συνέχεια ο Βίτσελ σημάδεψε λάθος εστία και έστειλε τη μπάλα αυτογκόλ.

Στο δεύτερο μέρος μπορεί η Μπορούσια να μείωσε με τον Χάαλαντ στο 55ο λεπτό, ωστόσο δεν ήταν αρκετό αυτό το γκολ για να της δώσει κάτι περισσότερο και η Ζανκτ Πάουλι πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.