Η βραδιά των απόλυτων ρεκόρ στο Champions League

Γιώργος Πετρίδης15 Αυγούστου 2020

Ήταν ένα από τα ματς που δύσκολα θα ξεχαστούν. Πως να ξεχάσει κανείς μία κόντρα Μπάγερν-Μπαρτσελόνα που εξελίχθηκε με αυτόν τον τρόπο και έληξε με σκορ 8-2; Οι αριθμοί του χθεσινού αγώνα μπαίνουν στα βιβλία της ιστορίας όχι μόνο του Champions League αλλά συνολικά του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

*Η διαστημική Μπάγερν συνεχίζει με το απόλυτο στο φετινό Champions League. Έκανε το 9/9 φτάνοντας τα 39 γκολ.

*Η πρωταθλήτρια Γερμανίας έφτασε τα 155 γκολ όλων των διοργανώσεων στη σεζόν, ξεπερνώντας την επίδοση των 152 που είχε σημειώσει στην περίοδο 1972-73.

*Οι Βαυαροί έφτασαν τα 26 γκολ στα πρώτα έξι ματς του Χανς-Ντίτερ Φλικ, τουλάχιστον πέντε περισσότερα από κάθε άλλον προπονητή στα πρώτα έξι παιχνίδια του στη διοργάνωση.

*Οι τελευταίοι πέντε αντίπαλοι τους οποίους υποχρέωσε με «8άρα» η Μπάγερν ήταν: Η Σεντ Πάουλι το 2011, το Αμβούργο το 2013, το 2015, το 2017 και χθες η Μπαρτσελόνα.

*Η Μπάγερν έγινε η πρώτη ομάδα που σημείωσε οχτώ γκολ σε νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

*Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σημείωσε με την Μπάγερν το 50ό τέρμα του στο Champions League στην 60ή εμφάνιση του στη διοργάνωση. Μόνο ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε σε αυτόν τον αριθμό σε μικρότερο αριθμό αγώνων με μία ομάδα αφού χρειάστηκε 50 ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

*Ο Πολωνός έφτασε τα 14 γκολ στη φετινή διοργάνωση, έφτασε την επίδοση της σεζόν 2011-12 του Λιονέλ Μέσι και πλέον κυνηγάει: Τα 15 του Κριστιάνο Ρονάλντο της σεζόν 2017-18, τα 16 του Πορτογάλου στη σεζόν 2015-16 και τα 17 του Ρονάλντο στη σεζόν 2013-14.

Μαύρη σελίδα για την Μπαρτσελόνα

Τι παραπάνω μπορεί να προσθέσει κανείς για το χθεσινό στραπάτσο της Μπαρτσελόνα, πέραν από το να παραθέσει τα ατελείωτα, αρνητικά ρεκόρ που κατέγραψε;

*Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με διαφορά έξι τερμάτων για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 1951, όταν ηττήθηκε με 6-0 από την Εσπανιόλ για το ισπανικό Πρωτάθλημα.

*Ήταν η πρώτη «8άρα» που δέχτηκε η «Μπάρτσα» μετά το 8-0 από τη Σεβίλλη για τους «16» του Copa del Rey το 1946!

*Πέραν του 8-2, η Μπάγερν είχε 26 τελικές (τις 13 στην εστία) έναντι επτά (πέντε στην εστία) της Μπαρτσελόνα. Οι Γερμανοί είχαν 120 σωστές τρίτες πάσες έναντι μόλις 55 των Ισπανών.

*Οι Καταλανοί δέχτηκαν έξι γκολ σε 720 αγωνιστικά λεπτά μέχρι χθες στη διοργάνωση και οχτώ στα 90+ του χθεσινού ματς.

*Το φετινό Champions League είναι το πρώτο από την περίοδο 2005-06 από το οποίο θα απουσιάσουν τόσο ο Κριστιάνο Ρονάλντο όσο και ο Λιονέλ Μέσι από τα ημιτελικά.

*Ακόμη η φετινή διοργάνωση θα είναι η πρώτη από το 2007-08 από της οποίας τα ημιτελικά θα απουσιάσουν οι ισπανικές ομάδες.