Η Σερβία έκανε τη δουλειά με το Πουέρτο Ρίκο σε ένα ημίχρονο

Γιώργος Πετρίδης28 Αυγούστου 2023

Το φανταστικό πρώτο ημίχρονο των Σέρβων έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να επικρατεί του Πουέρτο Ρίκο με 94-77 . Το +30 του πρώτου μισού ήταν ανυπέρβλητο εμπόδιο, καθώς οι Πορτορικανοί δεν τα παράτησαν και έριξαν τη διαφορά στους δέκα (81-71) πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Πλέον η Σερβία έφτασε τις δύο νίκες και είναι "αγκαλιά" με την πρώτη θέση καθώς θέλει τη νίκη με το Σουδάν. Στον αντίποδα το Πουέρτο Ρίκο θέλει νίκη με την Κίνα και ήττα του Σουδάν από τη Σερβία για να προκριθεί.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 19-2 εκτινάσσοντας τη διαφορά στο +29 και το 57-27 του ημιχρόνου δεν άφηνε ερωτηματικά για τον νικητή αφού οι Σέρβοι έκαναν rotation και συντήρηση δυνάμεων.