Η Σερένα Γουίλιαμς απέκλεισε την Σάκκαρη στο US Open

Metrosport Team07 Σεπτεμβρίου 2020

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μια τιτάνια προσπάθεια ώστε να κερδίσει για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες την Σερένα Γουίλιαμς, προηγήθηκε με break στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της με συνέπεια η Αμερικανίδα να περάσει στα προημιτελικά με 2-1 σετ, 6-3, 6-7(6), 6-3.

Ήταν μια τεράστια ευκαιρία για την 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια για να πετύχει τόσο την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της όσο και την μεγαλύτερη πρόκριση της καριέρας της αλλά, κόντρα στην πιθανώς καλύτερη τενίστρια όλων των εποχών, της έλειψαν κάποιες ελάχιστες λεπτομέρειες για να το καταφέρει.

Με ψηλά το κεφάλι, παρά την ήττα, και γνωρίζοντας ότι έφτασε τόσο κοντά στον πρώτο της προημιτελικό Slam, η Μαρία αποχαιρετά τη Νέα Υόρκη και το US Open και σίγουρα θα επιστρέψει δριμύτερη.