Η Ρεάλ επικράτησε στο Βελιγράδι και όλα θα κριθούν στην Μαδρίτη!

Metrosport Team04 Μαΐου 2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στο Βελιγράδι (78-85), ισοφάρισε την Παρτιζάν σε 2-2 και η σειρά των παιχνιδιών θα μεταφερθεί ξανά στη Μαδρίτη, για το 5ο και τελευταίο παιχνίδι που θα κρίνει την πρόκριση!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου κατέγραψε ρεκόρ πόντων με την φανέλα της Παρτιζάν (18), ο Ζακ Λεντέι ήταν εκπληκτικός (25 πόντοι), ωστόσο οι Μαδριλένοι που ήταν με την πλάτη στον τοίχο έβγαλαν αντίδραση, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και με τη νίκη τους ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2, επιστρέφοντας στη Μαδρίτη για τον... τελικό πρόκρισης στο Final 4.

Η Ρεάλ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της αφού έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-27, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο η Παρτιζάν έβγαλε αντίδραση και με επί μέρους 27-18, έκλεισε την... ψαλίδα στους τρεις πόντους (42-45).

Στη τρίτη περίοδο η Ρεάλ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους έξι πόντους (55-61), με την αναμέτρηση να εξελίσσεται σε θρίλερ στο φινάλε, αφού δύο λάθη του Νάιτζελ Γκος, επέτρεψαν στη Παρτιζάν να μειώσει στους δύο πόντους (78-80), 1:19 πριν το φινάλε, όμως η Ρεάλ είχε τον... πύργο Ταβάρες και έκανε ρουά-ματ στους Σέρβους.

Ο Έντι Ταβάρες (15π, 7ρ), ο Άνταμ Χάνγκα (15π, 2ρ, 3ασ) και ο Ντζανάν Μούσα (14π, 8ρ, 3ασ), έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για τη νίκη της Ρεάλ, με τον Ζακ Λεντέι (25π, 3ρ) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (18π, 4ρ), να ξεχωρίζουν από την πλευρά της Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85