Η προβολή του Τσιμίκα στο Λίβερπουλ-Ρέιντζερς που έσωσε βέβαιο γκολ

Metrosport Team05 Οκτωβρίου 2022

Η Λίβερπουλ, κόντρα στην Ρέιτζερς, κατάφερε μόλις για τρίτη φορά να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και σε αυτό συνέβαλε κατά πολύ η σωτήρια προβολή του Κώστα Τσιμίκα στα τελειώματα του αγώνα.

Οι Ρεντς, επικράτησαν με 2-0 επί των Σκωτσέζων για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Έλληνα διεθνή να παίζει σε ολόκληρο το 90λεπτο έχοντας μια συνολικά πολύ καλή παρουσία.

Το χαϊλάιτ του όμως στον αγώνα προήλθε από την ηρωική του παρέμβαση στο 85ο λεπτό, που γλίτωσε την Λίβερπουλ από βέβαιο γκολ. Συγκεκριμένα, ο Ματοντό έφυγε σαν... «σίφουνας» από την δεξιά πλευρά της άμυνας της αγγλικής ομάδας, έφτασε σε θέση βολής, πλάσαρε, όμως ο Έλληνας με φοβερή προβολή έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή. Την φάση ακολουθούσε και ο Σακάλα από την άλλη πλευρά, ο οποίος, ακόμα και να μην πήγαινε κατευθείαν γκολ η μπάλα από το πλασέ του Ματοντό, ήταν εκεί για να την σπρώξει μέσα.