Η πιο βαριά ήττα του Παναθηναϊκού επί Γιοβάνοβιτς... πάλι από τον ΠΑΟΚ

Metrosport Team22 Ιανουαρίου 2023

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα τη φετινή σεζόν στην Super League, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να γνωρίζει την πιο βαριά ήττα, όντας προπονητής των "πράσινων", με τον ΠΑΟΚ να είναι πάλι ο θύτης για τον Σέρβο τεχνικό.

Στο 68ο παιχνίδι του Γιοβάνοβιτς στον πάγκο του "τριφυλλιού", ο 60χρονος προπονητής γνώρισε την πιο βαριά ήττα στη μέχρι τώρα καριέρα του στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα, ο "δικέφαλος" είναι η ομάδα που έχει νικήσει περισσότερες φορές τους "πράσινους" στην εποχή του Σέρβου τεχνικού. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του ΠΑΟΚ (3 στην κανονική περίοδο, μια στα play-offs και μια στο Κύπελλο).

Το εντυπωσιακό είναι ότι η προηγούμενη πιο βαριά εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού επί Γιοβάνοβιτς ήταν πάλι από τους "ασπρόμαυρους", πέρυσι με 3-1. Ο Άκπομ είχε ανοίξει το σκορ στο 13', στο 59ο λεπτό ο Μαουρίσιο ισοφάρισε για τους "πράσινους", αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Κούρτιτς σημείωσε άλλα δύο γκολ (85' πεν, 90+8'), διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο.