Η Νόριτς του πολύ θετικού Γιαννούλη άγχωσε την Γιουνάιτεντ

Metrosport Team16 Απριλίου 2022

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με χατ τρικ του εξαιρετικού Κριστιάνο Ρονάλντο έκαμψε την αντίσταση της Νόριτς, που είχε τον πολύ θετικό Γιαννούλη στο βασικό της σχήμα.

Ο Πορτογάλος σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο, Νόριτς, όμως, αντέδρασε και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τέεμου Πούκι βρήκε τον Κίεραν Ντόουελ κι αυτός μείωσε σε 2-1. Με την έναρξη του 2ου μέρους, οι δύο παίκτες της Νόριτς άλλαξαν ρόλους, αλλά η κατάληξη ήταν ίδια, με τον Φινλανδό επιθετικό να κάνει το 2-2.

Τη λύση έδωσε ο Ρονάλντο, ο οποίος στο 76ο λεπτό με δυνατή εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-2 κι έφτασε τα 60 χατ τρικ καριέρα του, 50 εκ των οποίων σε διασυλλογικό επίπεδο και συνάμα τα 15 γκολ στη φετινή Premier League.

Η Τότεναμ έκανε δώρο στην Άρσεναλ για να ανέβει στην 4η θέση, όμως εκείνη το πήρε και το πέταξε στα σκουπίδια. Η ήττα με 0-1 από τη Σαουθάμπτον την αφήνει και μία θέση πιο χαμηλά, αφού την προσπέρασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.