Η Μπέτις «γκρέμισε» την Ρεάλ από την κορυφή

Πέτρος Χαριζακλής09 Μαρτίου 2020

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε δύσκολη έξοδο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και το ήξερε από την αρχή πως πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να φύγει με νίκη από την έδρα της Μπέτις. Τελικά η Μπέτις κατάφερε να κερδίσει με 2-1 την «βασίλισσα» και να την «γκρεμίσει» από την κορυφή της βαθμολογίας, εκεί που έμεινε μόνη της η Μπαρτσελόνα στο +2 από την δεύτερη θέση.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετές άστοχες, όμως η Μπέτις ήταν αυτή που βρήκε γκολ σε σετ παιχνίδι. Στο 40ο λεπτό ο Σίντνεϊ με σουτάρα μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπενζεμά ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ ήταν καλύτερη αλλά η Μπέτις στο 82ο λεπτό βρήκε τον τρόπο να σκοράρει εκ νέου. Ο Γκουαρδάδο έδωσε την ασίστ και ο Τέγιο βγήκε στην κόντρα και πλάσαρε τον Κουρτουά.