Η Λειψία πέταξε την Μάντσεστερ στο Γιουρόπα, ροτέισον για Λαμπάρντ με Κράσνονταρ

Πέτρος Χαριζακλής09 Δεκεμβρίου 2020

Τη μεγάλη έκπληξη και το τέλειο παιχνίδι που έψαχνε έκανε η Λειψία που κέρδισε με 3-2 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την έστειλε στο Γιουρόπα Λιγκ. Αντιθέτως, η ίδια προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Εκρηκτικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Λειψία που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με δυνατό διαγώνιο σουτ του Ανχελίνιο. Στο 13’ ο Ανχελίνιο έκανε τη σέντρα και σέρβιρε στον Χαϊνταρά για το 2-0, με πλασέ στην κίνηση.

Στο 69ο λεπτό ο Κλάιφερτ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στη Λειψία με κοντινό πλασέ εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μαγκουάιρ.

Ξεκούρασε βασικούς ο Λάμπαρντ

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Τσέλσι, παραχωρώντας 1-1 στην Κράσνονταρ.

Στο 24ο λεπτό ο Καμπελά «πάγωσε» το «Στάμφορντ Μπριτζ» όταν με ωραίο συρτό σουτ άνοιξε το σκορ για την Κράσνονταρ.

Το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι ήταν να ισοφαρίσει στο 28ο λεπτό με τον Ζορζίνιο, αλλά σημασία είχε να ξεκουραστούν παίκτες ενόψει της συνέχειας αφού είχε εξασφαλίσει την πρωτιά.

Αήττητη εκτός και 2η θέση για τη Σεβίλλη

Στη Γαλλία η Σεβίλλη πήρε μια εύκολη νίκη με 3-1. Το σκορ άνοιξε με τρομερό σουτ στο 32’ ο Κουντέ ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ελ Νεσίρι «έγραψε» το 0-2 με ωραία κεφαλιά.

Ο ίδιος παίκτης στο 81’ με αριστερό πλασέ στην κόντρα επίθεση «έγραψε» το 0-3 ενώ στο 86ο λεπτό η Ρεν έβαλε το γκολ της τιμής, με τον Ρουτέρ να ευστοχεί σε πέναλτι.