Η «καυτή» Νάπολι νίκησε και την Ουντινέζε σε ματς θρίλερ

Κωστής Παναγιώτου12 Νοεμβρίου 2022

Η Νάπολι ξεκίνησε σε ακόμα έναν αγώνα της με το πόδι στο γκάζι, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων λίγο πριν την ολοκλήρωση της μιας ώρας αγώνα, αλλά η Ουντινέζε κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με δύο γκολ (79', 82'), κάνοντας θρίλερ την αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικώς τη νίκη και να συνεχίζουν ακάθεκτη την πορεία προς τον τίτλο της Serie A

Οι "παρτενοπέι" ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και στο 15ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Οσιμέν να νικάει κατά κράτους τους αντίπαλους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0

Στο 31ο λεπτό οι παίκτες του Σπαλέτι συνδυάστηκαν άψογα, ο Οσιμέν πάσαρε με τακουνάκι στον Λοσάνο, οποίος με τη σειρά του έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Ζιελίνσκι, με τον Πολωνό να στρώνει τη μπάλα στο δεξί του πόδι, σημειώνοντας ένα πανέμορφο τέρμα, γράφοντας το 2-0.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ουντινέζε πίεσε αλλά η Νάπολι ήταν πάλι εκείνη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Έλμας να πετυχαίνει ένα φανταστικό τέρμα, δίνοντας αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν όμως και σε διάστημα 3 λεπτών πέτυχαν δύο τέρματα (79', 82'), με τους Νεστορόφσκι και Σάμαρτζιτς, αλλά το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Σπαλέτι νικήτρια, πετυχαίνοντας την ενδέκατη σερί νίκη της στη Serie A, μένοντας παράλληλα σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της, καθώς διατήρησε το +11 από τις Μίλαν και Λάτσιο, οι οποίες αγωνίζονται αύριο (13/11) με τη Φιορεντίνα (εντός) και τη Γιουβέντους (εκτός) αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής της Serie A:

• Έμπολι - Κρεμονέζε 2-0 (46' Καμπιάγκι, 88' Παρίζι)
  • Νάπολι - Ουντινέζε 3-2 (15' Όσιμεν, 31' Ζιελίνσκι, 58' Έλμας / 79' Νεστορόφσκι, 82' Σάμαρτζιτς)
  • 12/11 (19:00) Σαμπντόρια - Λέτσε
  • 12/11 (21:45) Μπολόνια - Σασουόλο
  • 13/11 (13:30) Αταλάντα - Ίντερ
  • 13/11 (16:00) Ρόμα - Τορίνο
  • 13/11 (16:00) Μόντσα - Σαλερνιτάνα
  • 13/11 (16:00) Βερόνα - Σπέτσια
  • 13/11 (19:00) Μίλαν - Φιορεντίνα
  • 13/11 (21:45) Γιουβέντους - Λάτσιο