Η δοκιμασία του ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναιτωλικό

Χρύσανθος Δοβλέτογλου31 Ιανουαρίου 2021

Λήξη αγώνα ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 5-0

90' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί μέσα στην περιοχή, πασάρει στον Σφιντέρσκι, ο οποίος σουτάρει χωρίς δεύτερη σκέψη και σκοράρει.

84' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Φάουλ από τον Νινούα, ο Ουάρντα, γυρίζει, διώχνει η άμυνα του Παναιτωλικού πριν ο Ίνγκασον μπει με την μπάλα στα δίχτυα.

82' Κίτρινη στον Ντάλσιο για μαρκάρισμα στον Ελ Καντουρί

Τα αδέρφια Τσιγγάρα είναι πλέον αντίπαλοι στον αγωνιστικό χώρο

79' Κίτρινη στον Περέιρα

78' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Νινούα αντί Μουργκ, Τσιγγάρας αντί Σβαμπ

77' Αναγκαστική αλλαγή. Ντάλσιο αντί Λιάβα

Ο Λιάβας δεν μπορεί να συνεχίσει

70' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Βέργος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς δεν βρίσκει την μπάλα

69' Κάθετη του Σφιντέρσκι στον Λάμπρου, ο νεαρός δεν ακολουθεί τη φάση

66' Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βέργος αντί Ντίας, 67' Μανθάτης αντί Μπαρμπόσα

66' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Λάμπρου αντί Τζόλη, Ουάρντα αντί Α. Ζίβκοβιτς

62' Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μάζουρεκ αντί Αρσούρα, Λιάβας αντι Ταχάρ

Σηκώθηκαν Ουάρντα και Λάμπρου για να περάσουν στο γήπεδο

61' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί πιέζει ψηλά και κλέβει, μπαίνει στην περιοχή, ασίστ στον Σφιντέρσκι, ο οποίος ξεπερνάει τον Κνετ και σκοράρει

Δεύτερη ασίστ από τον Βραζιλιάνο

57' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού, κλέβει ο Ροντρίγκο, μοιράζει στον Τζόλη στο πέναλτι και ο νεαρός «εκτελεί» τον Κνετ.

55' Κίτρινη στον Τσιγγάρα

51' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουργκ πασάρει στον Ροντρίγκο, σέντρα του Βραζιλιάνου, καρφωτή κεφαλιά του Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι και 2-0.

Έχει αρχίσει το δεύτερο μέρος

46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ελ Καντουρί αντί Αουγκούστο. Ο Βραζιλιάνος «φλέρταρε» με την κόκκινη στο πρώτο ημίχρονο

Λήξη ημιχρόνου ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 1-0

45' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Σφιντέρσκι στο πρώτο δοκάρι, αποκρούει με τα ακροδάχτυλα ο Κνετ, ο Ίνγκασον στο δεύτερο δοκάρι δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

45' Ο Τζόλης μπαίνει στην περιοχή, ο Τσότσαλιτς με τάκλιν απομακρύνει σε κόρνερ

39' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ ξεδιπλώνεται, ο Ζίβκοβιτς βγάζει στην αντεπίθεση τον Μουργκ, ο Αυστριακός αλλάζει πόδι και αδειάζει τον Μαλή, πλασάρει με το αριστερό και ανοίγει το σκορ

35' Ο Τζόλης μοιράζει για τον Περέιρα στην περιοχή, αιφνιδιάζεται ο Νορβηγός και η μπάλα βγαίνει άουτ

Χωρίς ενέργεια ο ΠΑΟΚ, δεν βρίσκει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία

27' Κίτρινη στον Αουγκούστο για μαρκάρισμα στον Αριγίμπι

25' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική ενέργεια του Περέιρα, γύρισμα στον Σφιντέρσκι στο πέναλτι, ο Πολωνός δεν βρίσκει στόχο, σουτ του Αουγκούστο στην επαναφορά, η μπάλα μόλις άουτ.

Το 0-0 παραμένει

15' Σέντρα του Τζανακάκη, ο Ντίας δεν μπορεί να βάλει την προβολή στο πρώτο δοκάρι

Πάντα το 0-0 στην Τούμπα

10' Ο Μουργκ στην περιοχή, αλλάζει πόδι, σουτάρει με το αριστερό, στο κεφάλι του Τσότσαλιτς η μπάλα

6' Καλοτραβηγμένο φάουλ από τον Μουργκ, ο Ίνγκασον προσπαθεί για την προβολή, δεν προλαβαίνει για λίγο. Κόρνερ

4' Με αέρα ο Παναιτωλικός στο ξεκίνημα. Σέντρα, απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΟΚ, σουτ από τον Ντίας, κόντρα και κόρνερ

Ξεκίνησε το παιχνίδι

PREGAME

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την κόντρα του ΠΑΟΚ με τον Παναιτωλικό για την 20η αγωνιστική

Χωρίς Ουάρντα και με Σφιντέρσκι η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Αναλυτικά: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι

Τα στατιστικά που ακολουθούν την αναμέτρηση

Ο ΠΑΟΚ θέλει να επανέλθει στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία κόντρα στην ΑΕΚ και την ήττα από τον Ολυμπιακό

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών) Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής) 4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων) VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Τα παιχνίδια ανά τρεις ημέρες συνεχίζονται, καθώς την Τετάρτη ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στη ρεβάνς του 5-0 για το Κύπελλο

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Κνετ, Τσότσαλιτς, Μαλής, Περέιρα, Τζανακάκης, Αρσούρα, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Αριγίμπι, Μπαρμπόσα, Ντίας.