Η διπλή «τριάρα» του 2000 για τον ΠΑΟΚ επί της Μπεϊτάρ

Γιώργος Πετρίδης21 Ιουνίου 2023

Την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ έβγαλε η κλήρωση του 3ου προκριματικού γύρου του Conference League στον δρόμο του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος αντιμετώπισε τους Ισραηλινούς πριν από 23 χρόνια, για την περίοδο 2000-01 στο τότε Κύπελλο Ουέφα και τους απέκλεισε για να συνεχίσει στη διοργάνωση και να βρει μπροστά του την Ουντινέζε.

Στις 14 Σεπτεμβρίου 2000, ο ΠΑΟΚ με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο του, υποδέχτηκε στο πρώτο ματς την Μπεϊτάρ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Χαμάρ στο 39’ αλλά κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη με 3-1. Ο Πατρίσιο Καμπς ισοφάρισε στο 44’ και στο 48’ το αυτογκόλ του Κοέν έκανε το 2-1. Ο Δημήτρης Ναλιτζής είχε κάνει το 3-1 στο 56’.

Για τον ΠΑΟΚ είχαν αγωνιστεί: Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Βενετίδης, Τετράτζε, Ουντέζε (Καφές), Αμπονσά, Μπράτιτς (Κατσαμπής), Εγκωμίτης (30΄Σπάσιτς), Καμπς, Οκκάς, Ναλιτζής.

Στις 28 Σεπτεμβρίου 2000, έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0, βρέθηκε πίσω με 3-2 αλλά πήρε την ισοπαλία με 3-3 και βέβαια την πρόκριση. Ο Τάσος Κατσαμπής στο 14’ και ο Δημήτρης Ναλιτζής στο 42’ είχαν κάνει το 0-2 αλλά ο Σιβίλια στο 44’, ο Αμπούκσις με πέναλτι στο 53’ και ο Σιβίλια στο 61’ έβαλαν την Μπεϊτάρ μπροστά με 3-2. Ο Παντελής Κωνσταντινίδης ισοφάρισε στο 89’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Σε εκείνο το παιχνίδι είχαν αγωνιστεί: Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Κωνσταντινίδης, Βενετίδης, Κατσαμπής, Ουντέζε, Αμπονσά, Καμπς (62΄Καφές), Τετράτζε, Οκκάς (71΄Εγκωμίτης), Ναλιτζής (90΄Σπάσιτς).

Για τον ΠΑΟΚ ακολούθησε η σπουδαία πρόκριση επί της Ουντινέζε (έχασε με 1-0 στην Ιταλία και νίκησε με 3-0 στην παράταση στην Τούμπα) και αποκλείστηκε από την Αϊντχόφεν στον 3ο γύρο του Ουέφα με δύο ήττες (3-0 στην Ολλανδία, 1-0 στη Θεσσαλονίκη).