Η Χιλή έβαλε στοπ στην Αργεντινή

Metrosport Team04 Ιουνίου 2021

Η Αργεντινή πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου της Λ. Αμερικής για τα προκριματικά του Παγκοσμίου του 2022. Ο Λιονέλ Μέσι στο 24ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική ομάδα της χώρας του με εύστοχο πέναλτι. Οι Χιλιανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα γιατί ο διαιτητής σφύριξε μετά απο αρκετά λεπτά την εσχάτη των ποινών, αλλά το VAR, τελικά, έδωσε τη λύση.

Η Χιλή απάντησε στο 36ο λεπτό όταν μετά από φάουλ, η μπάλα βρέθηκε στην μικρή περιοχή της Αργεντινής, με τον Αλέξις Σάντσες να εκμεταλλεύεται το γύρισμα του Μέντελ και να πλασάρει εύστοχα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες για 2ο γκολ όμως ο Κλαούντιο Μπράβο είχε... κατεβάσει ρολά.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες της Αργεντινής έδωσαν το παρών στα αποκαλυπτήρια του αγάλματος του Ντιέγκο Μαραντόνα έξω από το γήπεδο.