H Γιουνάιτεντ πέρασε σαν σίφουνας από το «Σίτι Γκράουντ» και «έκλεισε» θέση στον τελικό του Λιγκ Καπ!

Πέτρος Χαριζακλής25 Ιανουαρίου 2023

Το πρώτο βήμα για να βρεθεί στον τελικό του Λιγκ Καπ έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας με 3-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ στη φάση των ημιτελικών και ουσιαστικά έκλεισε τη θέση και περιμένει μία εκ των Νιουκάστλ και Σαουθάμπτον.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο «σφράγισαν» στην ουσία τη θέση τους στον τελικό και ο Φερνάντες «έκλεισε» το σκορ στο τέλος. Ο επαναληπτικός είναι την επόμενη εβδομάδα στην έδρα της Γιουνάιτεντ.

Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Ράσφορντ, με μία επέλαση λίγο κάτω από το κέντρο, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό πλασέ πέτυχε το 0-1.

Στο 45' ο Αντονι έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Χένεσεϊ, στο ριμπάουντ ο Βέγκχορστ από κοντά πέτυχε το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 89' ο Μπρούνο Φερνάντες με διαγώνιο σουτ.