Γυναικείο βόλεϊ: Πάλεψε δύο από τρία σετ κόντρα στην Άλμπα ο ΠΑΟΚ

Metrosport Team14 Δεκεμβρίου 2021

Μαχητικός σε δύο από τα τρία σετ για το Game 2 της φάσης των «16» στην έδρα της Άλμπα Μπλαζ παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Σ' ένα πολύ κακό πρώτο σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ εμφανίστηκαν με μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή. Έτσι, οι «ασπρόμαυρες» επέτρεψαν στις γηπεδούχες να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ, 16-6, κυνηγώντας στην συνέχεια του υπόλοιπου σετ. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε και κατέληξε στην Άλμπα με 25-11.

Στο δεύτερο σετ, φανερά επηρεασμένες από το πρώτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μπήκαν «μπλοκαρισμένες» στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, 16-9. Σ' εκείνο το σημείο ο Τάκης Φλώρος «ανακάτεψε την τράπουλα», αλλάζοντας το αρχικό σχήμα. Ο Δικέφαλος μείωσε χάρη στα καλά σερβίς της Ηλιοπούλου, 23-18, ωστόσο το σετ κατέληξε στην Άλμπα με 25-20, με τις Ρουμάνες να «κλειδώνουν» την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, ο Τάκης Φλώρος παράταξε επτάδα με αλλαγές, δίνοντας το «βάπτισμα του πυρός» στις νεαρές Παπαδοπούλου και Κλέπκου. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πάλεψαν όσο μπορούσαν στο σετ, απέναντι στις έμπειρες αντιπάλους τους. Το τρίτο σετ τελείωσε στο 25-20, με την Άλμπα Μπλαζ να παίρνει τη νίκη.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ αφού απέκλεισαν μία παραδοσιακή δύναμη, την Αστερίξ, έδωσαν τα πάντα κόντρα σε ακόμα μία έμπειρη από ευρωπαϊκές διοργανώσεις ομάδα και η φετινή συμμετοχή μόνο κέρδη μπορεί να αποφέρει.