«Γκέλαρε» και η Κρασνοντάρ πριν την Τούμπα

Πέτρος Χαριζακλής26 Σεπτεμβρίου 2020

Με τρεις αλλαγές στη σύνθεσή της σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, η Κρασνοντάρ δεν κατάφερε να συνεχίσει με νίκη την πορεία της στο ρώσικο πρωτάθλημα μένοντας στο 1-1 εκτός έδρας με την Σότσι. Ο Μουσάεφ κράτησε στη ενδεκάδα τους Σαφόνοφ, Πετρόφ, Ντα Σίλβα, Βιλένα, Ολσον, Κλάεσον, Καμπελά και Μπεργκ, αλλάζοντας όλη την αμυντική γραμμή ωστόσο το φρεσκάρισμα δεν ήταν αρκετό.

Η Σότσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Νομπόα, να σκοράρει από 11 βήματα. Η αντίπαλος του Δικεφάλου τα χρειάστηκε και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα (59’) αφού η Σότσι έμεινε με δέκα παίκτες. Η φάση ξεκίνησε από σουτ του Καμπελά, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Σότσι και ο Πετρόφ με νέο σουτ «έγραψε» το 1-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο βασικός επιθετικός των Ρώσων, Μάρκους Μπεργκ, τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή, με την συμμετοχή του κόντρα στον ΠΑΟΚ να είναι πλέον αμφίβολη.